piątek, 29 października 2021

Gnijąca Panna Młoda




 Hallowennowa kanapka z serkiem śmietankowym oraz makaronem zabarwione barwnikiem spożywczym z Lidla. Usta wycięte są z szynki, oczy to mini mochi z mąki ryżowej, można by użyć perełki z tapioki lub zrobić kulki białej czekolady czy twarogu. 
  O wiele zdrowszą, ale też droższą alternatywą byłaby niebieska spirulina do zabarwienia żywności. Produkowana jest z sinic Arthrospira platensis. Te algi to bogactwo witamin i minerałów. Jest bogata w witaminę B12, A, białko, kwasy tłuszczowe, błonnik, potas, żelazo. Oczyszcza i odtruwa organizm. Poza tym jest odpowiedzialna za poprawę funkcjonowania układu odpornościowego.  
  Na głowie panny suszone kwiatki (nagietek, płatki róży, hibiskus, bławatek, lipa).
  Obok w pudełku znajdują się borówki mrożone, jabłko oraz panierowana pierś z kurczaka z czerwoną słodką papryką. Wykałaczki kości są ze strony https://en.bentoandco.com/
Pająk to plastikowa ozdoba przeznaczona do kontaktu z żywnością, kupiona kiedyś do babeczek. Ponadto robak żelek, i nietoperze z makaronu (Halloween Tricolore Pasta z Lidla)

 W 2006 roku film nominowano do Oscara w kategorii Najlepszy film animowany. Film zdobył też wiele prestiżowych nagród, w tym Saturn Award. 


czwartek, 28 października 2021

Japonia - Sushi wariacje





Kanapki Onigiri. Ciasteczka Matcha Mochi. Omlet Tamagoyaki. Kurczak panierowany. Orzechy w karmelu.
 Onigiri jest jedną z popularniejszych przekąsek w Japonii. Onigiri, to nadziewane ryżowe kulki, które japońskie mamy przygotowują swoim pociechom do szkoły, a miłośnicy pieszych wędrówek zabierają na drogę, jako praktyczną, pożywną przekąskę.
 Mochi (jap. ) tradycyjne japońskie kluski/ciastka robione z klejącego ryżu, ale także z mochiko, czyli mąki ryżowej, podobne do dango, często nadziewane pastą ze słodkiej, czerwonej fasoli anko lub truskawek, obtoczone w czarnym sezamie goma, sojowym proszku kinako albo zabarwione na zielono poprzez dodatek sproszkowanych liści yomogi. W moim przypadku zabarwione herbatą Matcha.



Tamagoyaki są lubiane niemal przez wszystkich mieszkańców Japonii – od zabieganych pracusiów po maluchy, którym rodzice pakują pokrojone w plasterki omlety do śniadaniowych pudełek bento. 
Sushi balls to szybka wersja sushi bez zawijania i krojenia. Zamiast tego jest tworzenie kulek z wodorostami i dodatkami. Obok orzechy arachidowe, które zawierają najwięcej białka ze wszystkich orzechów. W środkowej części pudełka M&Ms brownie, całkiem smaczna nowość. W pojemniczku z pandą znajduje się sos kabayaki, nasz ulubiony. Do picia 12 już letnia córka zabiera matcha latte czyli japońską herbatę z napojem kokosowym Alpro oraz cukrem waniliowym.

Pomysł na kulki pochodzi ze strony:

 https://kukbuk.pl/przepisy/sushi-balls/

Informacje na temat Matchy znajdziecie;

https://moyamatcha.com/japonska-zielona-herbata-moya-matcha/czym-jest-matcha/

 



środa, 20 października 2021

Nasze Ryżowe kanapki.

Sushi, Onigiri i Onigirazu
Czyli ryżowe kanapki według naszych kompozycji. 

Początki onigirazu są związane z jednym z kulinarnych komiksów z połowy lat 80 zatytułowanego “Cooking Papa”, która została wydana po raz pierwszy w 1986 roku i była jedną z najdłużej wydawanych serii mangi, zawierającą pełne przepisy w każdym tomie.

Jesienią 2014 r. najpopularniejsza japońska witryna z przepisami kulinarnymi – Cookpad, opublikowała przepis na Onigirazu i od tego czasu przekąska ta stała się popularnym słowem wyszukiwanym w internecie i szybko zdobyła popularność ze względu na łatwość przygotowania i atrakcyjny wygląd – szczególnie wśród gospodyń domowych przygotowujących lunche dla swoich rodzin. Onigirazu zostało ponadto wybrane jako “Danie roku 2015” przez japoński instytut badawczy Gurunavi.


 
























poniedziałek, 27 września 2021

Europejski Dzień Języków - Kanelsnurrer


   Domowa produkcja norweskich drożdżowych bułeczek z cynamonem. 

Z okazji tegorocznego Dnia Języków Obcych moje dziecko zabrało norweskie bułeczki z uwagi na to, iż kolejny raz klasa córki wylosowała Norwegię aby zaprezentować zwyczaje tego kraju. 

52 sztuki zniknęły w oka mgnieniu :)

Bułeczki cynamonowe to jedne z najbardziej popularnych drożdżowych wypieków w Norwegii. Uwielbiane przez dzieci i dorosłych, Idealne do kawy czy mleka. Sprawdzają się na wycieczkach. Można je również zamrozić.

Najczęściej spotykaną nazwą bułeczek cynamonowych jest kanelboller (kanel – cynamon, boller – bułeczki), ale spotkamy też określenie kanelsnurrer (snurrer – zawijańce) lub też skillingsboller (skilling – szyling). Jednak wszystkie łączy to, że są to zawijane drożdżowe bułeczki przekładane masą z masła, cynamonu i cukru.